Ten, kdo toto mimořádně pestré a zdravé stravování ochutnal, ví o čem mluvím. Z obrázků se sice nelinou vábné vůně, ale alespoň fotografie snad pomohou si ty dobroty představit. Ráda na stravování v Jordánsku vzpomínám a stále si dovedu vybavit chuť zdejších jídel. Bylo to pro nás nezvyklé, a to zejména spojení různých ingrediencí.
.
Říká se, že láska prochází žaludkem a že jíme i očima. Ta láska může mít různou podobu, třeba i spojení nevšedního prostředí a dobrého zážitku z jídla. To platí jistě všude na světě. A v Jordánsku zvlášť. Vždyť Jordánci si svou stravu umí dostatečně vychutnat, s jídlem si umí pohrát, úžasně servírovat a milují nejen jídlo jako takové ale i atmosféru tvořenou všemi spolustolovníky.
Uzi |
Všeobecně je známo, že arabská kuchyně zakazuje konzumaci vepřového masa, takže se strava skládá převážně z masa hovězího, kuřecího a jehněčího a to v různých podobách. Stejně důležité je pro ně i maso rybí. Různě pospojované ingredience, marinády, pasty a koření dotváří celkový chuťový efekt. K masu patří samozřejmě i velké množství různorodé zeleniny, ovoce taktéž zpestřuje jejich jídelníček. Prim mají v kuchyni i luštěniny a nakonec i to, co Jordánci velmi milují - sladkosti. Olivový olej je při přípravě jídel samozřejmostí.
Příprava beduínského pokrmu mandi - brambory a maso pečené v zemi ve žhavém popelu |
Mandi |
Všeobecně oblíbené jsou rodinné pikniky pořádané v parcích nebo na pláži. Stolování je buď tradiční, kdy se uprostřed místnosti rozloží deky do kruhu. Tam se ukládá servírované jídlo na ohromných tácech. V modernějších domácnostech jsou samozřejmě stoly.
K nejznámějším typickým jordánským jídlům patří mansaf - uvařená rýže, na svém vršku má naskládané kousky jehněčího masa, ozdobené piniovými oříšky a mandlemi a k tomu se servíruje na misce bílý jogurt a rajčatový salát. Vše je dobře ochucené, v jakýchsi ohraničených porcích. Každý si tu svou vybere a v oddělených hromádkách, spojí s jogurtem a rajčatovým salátem. Tvoří si rukama (dobře umytýma) jakési hrudky či kuličky, které pak vkládá do úst. Součástí bývá i kozí sýr, cibule, kozí mléko. Chce to zručnost vážení, není to tak jednoduché, jak to vypadá. A já ač jsem se snažila co nejvíc, měla jsem kolem sebe trochu " nastálo" jak se říká. Ale bylo to zábavné.
Mansaf |
Makluba - opět vařená rýže, na jejímž vrcholku jsou položené kousky jehněčího nebo kuřecího masa s grilovanými kousky zeleniny. To se opět podává s jogurtem (ale ten je hutný, ne jako u nás) a jídlo se posype oříšky. Velmi dobré. Makluba je jídlo přivezené z Palestiny a říká se tomu hrnec obrácený naruby.
Makluba |
Příprava makluby |
Zarb - beduínské jídlo, které si beduíni grilují na svých cestách bývá z různých druhů masa. Grilují toto třeba i v malé Petře.
Příprava |
Hotový zarb |
Fattoush - malý pokrm, spíše svačinový, kdy jde obvykle o zeleninu (rajské, okurky, ředkvičky), zalité džusem, do nějž se vkládá škumpa. To vše se pojídá s pitou, jejich chlebem.
Fattoush |
Co Jordánci velmi milují jsou sendviče, různě obložené pečivo, bez masa, pouze se sýry, luštěninou, špenátem aj.
Falafel - jsou smažené kuličky z cizrny (luštěnina, která pro velké množství bílkovin plně nahradí maso)
Falafel |
Hodně se konzumují i hutné polévky, kde je velké množství zeleniny a k tomu se přikusuje pečivo.
Schawarma - jsou rožněné jehněčí nebo kuřecí plátky zabalené v chlebové placce
Schawarma |
Předkrmové misky (mezze) bývají plné zeleniny, připravované jsou na různý způsob, např. tykev, lilek, mrkev s trochou rýže. Tyto zeleninové misky se servírují obvykle po čaji jako první jídlo a pak teprve následuje maso v různé úpravě. Velmi často se jí nekvašený chléb zvaný khobz .
Fuul - směs fazolí ochucených česnekem a citronem
Fuul |
Typická pro jordánskou stravu je i pasta babaganouj. Je to pokrm z lilku, lehce zapečený v troubě aby chytil uzenou příchuť, vychladlý se pak vydlabe a dužina se spojí s olivovým olejem a česnekem
.
Babaganouj |
A pro mlsné jazýčky je i zde široká nabídka chutných moučníků. Jordánci je milují a tak jsou moučníky velmi různorodé - baklava slazená medem a s ovocem, ať už je to hroznové víno, fíky, granátová jablka, melouny, banány, pomeranče, manga. Máčí se také v ovocném sirupu a sypou oříšky. Listová těsta bývají plněna pistáciemi aj.
Baklava |
Kanafah je další tradiční sladká pochoutka Blízkého východu plněná nezrajícím přírodním sýrem jabne.
Kanafah |
No a aby jejich menu bylo kompletní, je třeba se zmínit i o nápojích. Nejvíce se popíjí čaj. Pije se kdykoliv, vařený a hodně sladký. V zimě Jordánce zahřeje a v létě osvěží a povzbudí.
Pití čaje je pro Jordánce jakýsi rituál, který posvátně dodržují a při každé návštěvě jej servírují na stůl. U toho si krátce posedí a popovídají si. Je to takové zklidnění před plánovanými úkoly či cestou.
Beduínský čaj je vařený z lístků keřů rostoucích v poušti. Lístky se sbírají, suší a čaj se popíjí celoročně. Ovšem i káva si už v Jordánsku našla své příznivce. Arabská káva je silná, aromatická a podává se v mini šálcích se skořicí. Kávu je možné si dopřávát i s hodně našlehaným mlékem.
Co nám ještě zbývá? Jsou to různé bylinkové čaje, které jsou hodně oblíbené, dále pak sladké džusy z různého ovoce. Alkohol je vetšinou tabu, i když už některé restaurace mají licenci na jeho prodej, takže si můžete dopřát i vodku, pivo Heineken (vaří se v Jordánsku), arak, což je anýzová pálenka. Rozhodně to ale není levná záležitost. Víno produkují převážně členové křesťanské komunity a je možné jej koupit v jejich speciálních obchodech.
Doufám, že i vy jste si imaginárně pochutnali, i když z toho nemáte takový požitek jako já při tomto sepisování. Nedávná realita a chuťové buňky stále pracují, podvědomě si pamatujíc ten spokojený čas a pohlazený žaludek.
To je zase porce..... |
Grilované maso s různými druhy mezze |
Musí to i pěkně vypadat |
Lachma - jehněčí maso dušené v kořeněné omáčce |
Žádné komentáře:
Okomentovat