Mrtvé moře


Mrtvé moře je vlastně velké jezero, které nemá odtok a tvoří hranici mezi Jordánskem na východě a Izraelem na západě. Jeho poloha je pod hladinou moře a to 430 metrů, s plochou 605 km2, délkou 50 km a šířkou 15 km.Objem vody je 147 m3.  Voda je nesmírně slaná, takže se v ní  nedoporučuje delší pobyt jak 20 minut. Nedá se  ani plavat, jak nadnáší.
Jediným přítokem vody je řeka Jordán, která  je tvořena soutokem tří říček a je největší řekou v Jordánsku. Její délka je 251 km, protéká Galilejským jezerem a vlévá se právě do  Mrtvého moře.
.                                                                                                                            
                                         
               

Při naší návštěvě jsme pobyt samozřejmě zahájily matláním černým bahnem, k tomu patří i nějaká ta legrace a pak koupání. Je to opravdu velmi silný zážitek pro každého. Koupání v pravém slova smyslu to nebylo, silně slaná voda každého nadnáší, takže se nikdo nemůže utopit, ale může si vleže klidně přečíst i noviny. Pozor jen na zběsilá gesta a chránit si oči. Takové koupání není na dlouho. Kůže to nevydrží. A tak jsme si našli zábavu právě v tom matlání bahna na sebe, i na druhé. Udajně má toto černé bahno léčivé účinky a tak si ho každý za 1 Euro může dopřát jak je libo. Jen čas je doporučený a kdo to nedodrží, má pak problémy. Bylo to něco. V tom černém ošacení jsme jeden nepoznal druhého a bylo veselo. V naší skupině byl i náš kamarád z předchozího zájezdu, už starší pán a tak jsme mu pomáhaly s léčbou. Věřte nebo ne, ale dovádění, které připomínalo hravost malých dětí (nebo puberťáků?) nebralo konce a my zapomněly na čas nutného osprchování a smytí tohoto bahna. Prostě se nám zdálo, že půl hodina je jaksi málo. Bohužel jsme dost dobře nedomyslely, jaké následky nás mohou pak čekat. A bylo ouvej. Naše kůže silně žalovala. Celé rudé (což pod tím bahnem sice nebylo vidět, ale pálilo to jak čert) jsme prchly do sprch. Holt každá legrace něco stojí.
                                                              
                                                     
                                                                                                           
                                                                                                                                                      
                                                                 
Viditelný postup vysychání Mrtvého moře


 Poslední roky se jezero viditelně zmenšuje, přítok vody z Jordánu nestačí udržet hladinu a tak se odborníci obou států dohodli na spolupráci ve snaze zjistit příčinu vysychání jezera. Našli na jeho dně
velké praskliny a důvod ztráty vody byl objasněn. Ovšem bylo třeba najít i způsob jak tuto raritu přírody zachránit. Dohodli se, že vodu budou přivádět ze Středozemního moře. Jakým způsobem, to už bude problém dalších odborníků a určitě se svět o tomto způsobu obnovy dozví. Je úžasné, že v době, kdy je politická situace na arabském poloostrově silně vyhrocená se ještě někdo dokáže domluvit a spolupracovat tak, aby i pro další generace zůstala tato rarita zachována. Nakonec je to jejich oblast rozvinutého turistického ruchu, která jim zajišťuje určité bohatství, použité k rozvoji obou zemí.
V arabštině se Mrtvému moři říká Al-bahr-al-maid, nebo jinak Bahr lot, což je Lotovo moře.
                                                                                                

Pobřeží mrtvého moře je převážně skalnaté, většinou pusté, někde je rovina, někde oáza a zde jsou pak budované rezorty s plážemi pro bohatou klientelu, stále upravované a vylepšované. A u jižního moře se nachází rozsáhlý komplex pro těžbu minerálů a soli, včetně jejich úpravy jako suroviny.
Z toho všeho vyplývá, že zde nežijí ani žádné rostliny či živočichové, jen jakési bakterie. A pokud nastanou deště a přívalové vody z Wádí jezero naplňují, najdou se zde prý narostlé řasy a voda je červená. Ale toto jsme slyšely jen z vyprávění místních obyvatel.                                                                       

Proslulá jsou léčebné účinky Mrtvého moře. Ať už se jedná o působení na kožní ekzémy, lupenku, revmatické obtíže ale i obtíže astmatiků s dýchacími problémy. A produkty z Mrtvého moře jsou vhodným vývozním artiklem, což bývá léčivé bahno, krystalky soli atd. Samozřejmě, že cena tomu patřičně odpovídá. Je to vzácnost z daleké země.
Historie Mrtvého moře nebyla však vždy smutná. Kdysi v něm pluly i lodě. To bylo v době, kdy ještě nebyla stanovená hranice mezi Jordánskem a Izraelem a na moři probíhal čilý obchodní ruch.
                                                                                                                                           

Žádné komentáře:

Okomentovat